DANDIE DINMONT TERIÉR                                            Best Charcoal Grills  

 

Kamarád, ochránce, klaun a čertík: „dandík“ spojuje všechny tyto role a dokáže ještě mnohem více. Je to malý filozof mezi teriéry a myslitel, který uvažuje, zda mu stojí za to jednat nebo danou situaci   ignorovat. Pravý charakter Dandieho se ukazuje  až   kolem
18 měsíců. Dandíka tak snadno nevydráždíte, ale pokud mu už jednou vzkypí krev, zažijete opravdové „peklo“.  Dandie je vyhledávaný společník, který překvapuje svou inteligencí, svým „velkým“ srdcem a vytrvalostí. Je přítulný, oddaný, mírný a klidný. Je ostražitý, štěká zřídka a velmi dobře se dokáže prosadit. Majitel lituje pouze jedné věci, že se s Dandie neseznámil dříve!

 

Dandík je nejinteligentnější ze všech teriérů, velmi rychle pochopí, co se od něj žádá a naučené si velmi dlouho bude pamatovat. Na druhou stranu stále přemýšlí, zda se mu ta námaha vyplatí. Pokud se rozhodne, že „ano“ – nejlépe mu majitel usnadní rozhodování pamlskem – jedná velmi rychle.  Dandie je vždy připraven a „nastartován“, pokud pozná, že si s ním chcete hrát nebo jít na procházku. Prochází se velmi rád, ale ne za velkého horka. Přizpůsobí se, ať se jedná o jiné psy nebo cizí lidi. Dandík totiž odhaduje situaci podle známého hesla „vyplatí se mi to?“ Teritoriální nároky má mírné, ale ve „svém“ bytě nerad vidí cizí psy. S Dandíkem v rodině se žije báječně.

 

Dandie Dinmont teriér, původně zvaný „Pepřový a hořčičný teriér“ , byl chován v Anglii již v 18. století – mnoho let před vydáním románu Sira Waltera Scotta „Guy Mannering (1814)“ . V tomto románu jsou stateční pepřoví a hořčiční psi spojeni s údolím Border Country a hlavně se svým majitelem, který se jmenoval Dandie Dinmont (po této románové postavě dostali psi své „definitivní“ jméno).

 

Srst „dandíka“ je směs krycí srsti a podsady, pepřová (odstín od stříbrošedé  po modročernou) nebo hořčičná (odstín od béžové po červenohnědou). Charakteristická chocholka na hlavě je hedvábná a měkká, u pepřových dandíků je stříbřitě bílá, u hořčičných krémová. Kouzelné jsou dandíkovy tmavé a kulaté oči .

 

Tak jako většina teriérů, Dandie nelíná. Srst by se měla každý den prokartáčovat a jednou za týden důkladně pročesat. Časté koupání se nedoporučuje, jen pokud je hodně ušpiněn. Podle potřeby, cca 3x ročně, by měl být odborně otrimován (každý majitel se může trimování snadno naučit). Dandie by neměl být nikdy stříhán strojkem, protože by se zničila jeho hrubá srst a tím i její ochranná funkce.